Drzwi balkonowe, za którymi nie ma balkonu, czy widzieliście już coś podobnego? Owszem, w latach 70 ubiegłego wieku istniał trend tworzenia podobnych konstrukcji z umieszczoną w wyjściu na balkon kratownicą złożoną z metalowych prętów. Współczesny balkon francuski (portfenetr) wyposażony jest w szklaną balustradę. Czy takie rozwiązanie ma w ogóle sens? Czym jest balkon francuski szklany i do czego służy?
Z naszego tekstu dowiesz się między innymi:
-
Balkon francuski szklany – co to jest?
-
Z jakich materiałów wykonuje się francuskie balkony?
-
Jakie zalety ma balkon francuski szklany?
Czym jest balkon francuski?
Pierwotnie balkon francuski lub balkon Julii – nazwa wiąże się ze znaną sztuką Williama Shakespeare’a – miał stanowić ozdobę fasad francuskich pałaców, posiadłości i kamienic budowanych od XVII do XIX wieku.
Jest to otwór balkonowy, w którym zamontowana jest barierka zapobiegająca wypadnięciu z wnętrza mieszkania. Krótko mówiąc, balkon francuski nie posiada płyty balkonowej. Po otwarciu drzwi lokator niejako zderza się z pustą przestrzenią. W jakim celu?
Balkon francuski (portfenetr) – do czego służy?
No właśnie, do czego służy coś, co na pierwszy rzut oka nie służy do niczego? Po co instalować drzwi balkonowe w domu lub mieszkaniu, skoro bezpośrednio za nimi znajduje się szklana barierka?
Aby lepiej zrozumieć istotę tego wynalazku, rozszyfrujmy nazwę portfenetr, która wywodzi się z dwóch francuskich słów: „porte” oraz „fenetre”.
Tłumacząc to na język polski, uzyskujemy słowa: „drzwi” i „okno”. Dla naszego wywodu istotne jest także to, gdzie instalowane są tego typu konstrukcje. Otóż w przeważającej liczbie przypadków balkony francuskie, czy jak kto woli balustrady francuskie, powstają masowo w blokach mieszkalnych i w biurowcach, czyli w miejscach, które stanowią skupiska ludzkie cechujące się dużym zagęszczeniem.
A teraz wyobraźmy sobie sytuację, w której dwa budynki wielorodzinne, ustawione naprzeciwko, celują w siebie wystającymi na zewnątrz balkonami. Takie rozwiązanie nie tylko nie zapewnia komfortu korzystania z przestrzeni balkonowej, może być także źródłem swarów sąsiedzkich. Wywieszone pranie, lokator palący wyroby przemysłu nikotynowego, to wszystko może stać się zarzewiem potencjalnych konfliktów, prawda?
No, dobrze. To po co w takim razie inwestować w balkon francuski? Wbrew pozorom korzyści wynikających z takiej instalacji jest całkiem sporo.
Balkon francuski szklany – szybka realizacja i najwyższa jakość usług szklarskich.
Balkon francuski – zalety
Przede wszystkim tego typu konstrukcje znacznie podnoszą atrakcyjność samego budynku, jak i okolicy. Szkło będące głównym elementem balustrady doskonale komponuje się z nowoczesną stylistyką architektoniczną, jak i klasycystyczną formą reprezentowaną przez odnowione kamienice, jakich wiele można spotkać w polskich miastach i miasteczkach.
Kolejnym atrybutem in plus jest zwiększony dostęp światła. Nie trzeba nikogo przekonywać, iż duże przeszklenia zapewniają lepsze oświetlenie aniżeli standardowe okna. Co więcej, możliwość uchylenia drzwi balkonowych poprawia cyrkulację powietrza w obiekcie, co wpływa na efektywność pracowników biur i urzędów.
Balkony francuskie przyczyniają się także do oszczędności energetycznej, polegającej na braku tzw. mostków termicznych, które zwykle usytuowane są w pobliżu balkonów konwencjonalnych. Mostek termiczny powstaje w miejscach, gdzie przegroda architektoniczna wykazuje wyższy współczynnik przenikania ciepła. Jak wskazują badania, takimi miejscami są właśnie balkony standardowe.
Balkon francuski – korzyści i zalety:
Niewielkie rozmiary – balustrada francuska może zostać zainstalowana w budynku, w którym nie może powstać konwencjonalny balkon.
Niski koszt wykonania – inwestycja dotyczy tylko drzwi, balustrady i kosztu prac montażowych.
Oszczędność ciepła – balkon francuski znacznie ogranicza zjawisko występowania mostków termicznych.
Intensywne oświetlenie wnętrza – powstawania kurtyn świetlnych.
Możliwości aranżacyjne i dekoracyjne – dostępne elementy wyposażenia pozwalają zaaranżować fasadę w dowolny sposób, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność oraz prestiż budynku.
Czy warto zainwestować w balkon francuski?
Biorąc pod uwagę niskie koszty oraz szereg korzyści wynikających z tego typu inwestycji, pytanie wydaje się retoryczne.
Wszędzie tam, gdzie budowa balkonu tradycyjnego nie jest możliwa, balkon francuski spełni swoje zadanie w sposób perfekcyjny. Podaruj sobie trochę słońca, tego nigdy za wiele w naszym świecie pełnym murów i wielkomiejskiego zaduchu.
Czy to się tak da? Często słyszymy takie pytanie. Jeśli Tobie również się nasuwa to porozmawiaj z naszymi projektantami lub działem technicznym, chętnie pomożemy.