Szklana podłoga
We współczesnych mieszkaniach, czy domach, coraz częściej zauważyć można nietuzinkowe patenty, jeżeli chodzi o dobór oświetlenia, wykończenie ścian, czy rodzaj podłogi. W ostatnim przypadku, choć w roli materiału konstrukcyjnego wciąż króluje drewno i panele, powoli wprowadza się również szkło. Wybór tego tworzywa, mimo iż jest dosyć nieoczywisty, ze względu na nowoczesny wygląd i wysoki poziom bezpieczeństwa, budzi stale rosnące zainteresowanie. Szklana podłoga to bowiem nie tylko modny design, ale przede wszystkim niezwykle praktyczny element wyposażenia, stosunkowo łatwy w utrzymaniu czystości. Niezależnie zaś od miejsca, w którym zastosujemy powyższe rozwiązanie, bez wątpienia sprawdzi się ono doskonale.
Gdzie zamontować szklaną podłogę?
Szkło, wykorzystywane do produkcji szklanych podłóg jest przeważnie trójwarstwowe hartowane i laminowane, np. 888.4, gwarantujące stuprocentowe bezpieczeństwo podczas ich użytkowania. Jako że, każdą podłogę osadza się w stalowej ramie, bądź w specjalnie przygotowanych w tym celu korytach, oprócz możliwości przeszklenia stropów, istnieje także opcja formy nieprzeziernej, jaką dodatkowo klient jest w stanie wypełnić dekoracjami lub podświetlić światłem LED.
Biorąc pod uwagę uniwersalny charakter szklanej podłogi, a mianowicie ich jednolitą, gładką powierzchnię pozbawioną porów i nierówności, z powodzeniem posłużą nam one w: domu, biurze, na tarasie, a nawet w galerii handlowej i hotelu, gdzie w prosty sposób usuniemy z nich zanieczyszczenia. Ponadto, istotnym atutem szklanej podłogi jest znakomita izolacja akustyczna, wyciszająca w znacznym stopniu dźwięk kroków. Stąd, szczególnie poleca się wdrażanie podobnych instalacji właśnie w miejscach użyteczności publicznej.

Szklana podłoga i jej elegancki efekt wizualny
Warto wspomnieć, że szklana podłoga będzie współgrała z aranżacją w każdym stylu, tworząc absolutnie ponadczasowy look. Główną jej zaletą natomiast, jest optyczne rozjaśnienie wnętrza, a co za tym idzie – jego spore powiększenie. Z kolei, efekt przestronności zyskujemy poprzez grę światła, odbijającego się na przezroczystej tafli.
Dzięki zaś zabiegowi położenia szklanej podłogi we wszystkich pomieszczeniach kreujemy spójną i zarazem interesującą kompozycję. Taka niebanalna podłoga nie dość, że przykuwa wzrok, to jeszcze zachwyca jakością wykonania oraz funkcjonalnością. Szklana podłoga często nawiązuje do innych elementów ze szkła jak na przykład balustrady wewnętrzne czy drzwi szklane.
Estetyczna i komfortowa szklana podłoga, buduje więc niepowtarzalny klimat we wnętrzach, a jednocześnie nie jest bardzo skomplikowana w montażu.
Zasady montażu szklanej podłogi
Sam montaż podłóg ze szkła wbrew pozorom nie jest aż tak trudny, jakby się mogło wydawać. Pamiętając o kilku punktach, praca idzie sprawnie i cała konstrukcja zachowuje wymaganą stabilność. Pomogą tu odpowiednio zastosowane, najnowsze patenty, chociażby oparte o system podparć brzegowych ciągłych.
Jednym z popularnych rozwiązań jest też wykorzystanie podłogi szklanej, jako konstrukcji nośnej. Wówczas, nierzadko montuje się stelaż na bazie metalowych lub drewnianych belek, służących jako baza pod szklaną taflę. Fachowe doradztwo i doświadczenie jest podstawą, zwłaszcza przy nietypowych realizacjach, będących niewątpliwie wyzwaniem.